Dieta dla układu nerwowego

 Dodano: 06-06-2018

Poszukując wiadomości na temat diety czy suplementacji w zaburzeniach związanych z układem nerwowym najczęściej można trafić na badania dotyczące diety dla dzieci z Autyzmem. Oczywiście chcę to potwierdzić z dużą stanowczością żadna dieta nie wyleczyła dziecka z autyzmu, ale może ona pomóc poprawić jakość życia dziecka a tym samym i jego rodziców.

W swojej praktyce najczęściej spotykam dzieci z ASD lub innymi problemami neurorozwojowymi w sferze rozwoju mowy czy kontaktów społecznych. Dlatego na tych przykładach będę opierała ten wpis. Najsłynniejszą dietą jest dieta GABS opisana przez Natashę Campbell-McBride w jej książce Zespół psychologiczno jelitowy – Naturalne metody leczenia autyzmu, ADHD, dysleksji, dyspraksji, depresji i schizofrenii. Nazwa GAPS pochodzi od angielskiego skrótu Gut and Psychology Syndrom, czyli  Zespół psychologiczno jelitowy. Jest to dieta bardzo restrykcyjna składająca się aż z 6 etapów. Ale również dieta bez glutenu, mleka i cukru ma swoje miejsce w nauce. Ale żeby być fair, muszę wspomnieć, że dieta ta ma swoje zarzuty np.

– za mało dowodów naukowych, a jeżeli już są, to ich wyniki są niejednoznaczne

– częściej widzi się poprawę u dzieci, które miały problemy gastryczne

– wyniki są oparte na relacjach rodziców, więc nie obiektywne

– zauważono lepszą poprawę u dzieci stosujących dietę powyżej 6 m-cy.

Nie są to zarzuty na tyle istotne, aby można mówić tutaj o błędach.

Oczywiście wszystko zależy z jak głębokim zaburzeniem mamy do czynienia i -co dla mnie też jest bardzo ważne- czy towarzyszą temu problemy ze strony układu pokarmowego. Niestety u większości  dzieci  z ASD tak właśnie się dzieje. Najlepiej byłoby zrobić badania na nadwrażliwości pokarmowe, ale niestety nie każdy może sobie na nie pozwolić.

Moje doświadczenie pokazuje, że dziecko po zastosowaniu diety eliminacyjnej i probiotykoterapii, lepiej funkcjonuje pod względem poznawczym np. poprawie ulega przetwarzanie informacji, umiejętność skupienia…

Moją rolą jako psychodietetyka jest poprowadzić rodziców tak, aby umiejętnie wprowadzić ograniczenia dietetyczne w jak najmniej traumatyczny sposób dla dziecka i siebie, bo to właśnie u rodziców spotykam największą blokadę. Zawsze staramy się z rodzicami wybrać dogodny termin zmiany odżywiania, czyli np. wakacje. Proszę, aby któryś z rodziców mógł przebywać z dzieckiem przez około tydzień. Najgorsze są pierwsze dwa trzy dni i to od rodziców właśnie oczekuje się w tych dniach uruchomienia najgłębszych pokładów silnej woli. Na zmianę zachowania dziecka naprawdę nie trzeba długo czekać.

Pamiętajmy, że stan umysłu w dużej mierze zależy od stanu jelit i ma to już swoje uzasadnienie w badaniach naukowych. Dlatego chcąc osiągnąć poprawę funkcjonowania dziecka pod względem poznawczym musimy również zadbać o stan jelit i  mikroflorę.

Dane kontaktowe

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas.

Tel:  536 468 046

E-mail:  info@probio-fit.pl

Imię

Adres e-mail

Temat

Wiadomość